Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
Berk Optik İzmir

Göz Hakkında

Çerçeve çeşitleri

Amerikan Görme Konseyi'nin tüketici araştırmasına katılanların %44'ü çerçeve seçimindeki en önemli unsurun gözlük takıldığında nasıl görüldüğü olduğunu ifade etmişlerdir. Birçok kadın için bu en üst kriterdir. Doğru çerçeve seçmede üç önemli anahtar mevcuttur;
1-Çerçeve şekli,yüz şekli ile kontrast olmalıdır.
2-Çerçeve ölçüsü yüz ölçüsüne eşit olmalıdır.
3-Gözlük sizin en güzel kişisel özelliğinizi vurgulamalı.

YUVARLAK YÜZLER-Yüzü daha ince ve uzun göstermek için geniş çerçeveler,gözleri genişleten şeffaf köprü,yüzü uzatan dar üçgen gözlük çerçevesi deneyin.

OVAL YÜZLER;Oval yüzün doğal dengesini korumak için çok derin ve dar olmayan ceviz şekilli çerçeveler veya yüzün geniş şekline uygun mümkün olduğu kadar geniş çerçeveli gözlükler deneyin.

KÖŞELİ YÜZLER;Köşeli yüzü daha uzun gösterecek ve açıları yumuşatacak derinlikten çok genişliği olan ve dar oval çerçeveleri deneyin.

AŞAĞI ÜÇGEN YÜZLER;Eni büyütmek ve yüzün dar üst 3.parçasını vurgulamak için üst yarısı detaylandırılmış veya kedi gözü şeklinde ve renk vurgulanan çerçeveleri deneyin.

YUKARI ÜÇGEN YÜZLER;Yüzün üst kısmının genişliğini minimize etmek için,aşağı doğru çok geniş olan parlak renk ve malzemelerden yapılmış ve kenarsız çerçeve modelli gözlüklerden deneyin.

DİKDÖRTGEN YÜZLER;Yüzün daha küçük ve dengeli gözükmesini sağlamak için yukarıdan aşağıya derinliği olan,dekoratif veya yüze genişlik ekleyen saplarla kontrast halinde veya burnu küçülten düşük köprülü gözlük çerçevelerini deneyin.Diğer Başlıklar

Astigmatizm nedir?

Çocuklarda göz bozukluğu ve teşhisi

Göz tansiyonu (glokom) nedir?

Gözlük camı çeşitleri

Hipermetrobi nedir?

İnceltilmiş camlar

Miyopi nedir?

Nasıl görüyoruz?

Neden antirefle kaplama kullanmalıyız?

Presbiyobi nedir?

Şaşılık tehlikesi

Tek gözlükle hem uzak hem yakın görüş